Çocuklar ve Aileleri için İyi Bir Tatilin Anahtarı

 Yaz tatilinin gelmesiyle birlikte çocuklar; eğlenme, rahatlama ve aileleriyle daha fazla zaman geçirecek olmanın verdiği heyecanla kıpır kıpır olurlar; aileler ise uzun bir öğretim yılının ardından dinlenme planları yaparken, bir yandan da çocuklarının tamamen derslerden kopmamaları için çeşitli yöntemler denerler. Bu durumda aileler, tatillerinin keyifli ve verimli geçmesini sağlayabilmek için bazı şeylerden vazgeçerken, bazı yeni durumlara da hazırlıklı olmalıdırlar.


Ailelerin, tatil planları yaparken çocuğun eğlenme, enerji depolama, rahatlama gibi ihtiyaçlarına yanıt veren; ayrıca zihinsel ve psikolojik gelişimini destekleyen nitelikte bir program oluşturmaya dikkat etmeleri gerekir.

Aile İçi İletişim İçin Tatil Bir Fırsat!

Bütün bir yıl boyunca çocuklar sabah erkenden uyanarak okula giderler ve günün büyük kısmını okulda geçirdikten sonra eve döndüklerinde, verilen ödevleri tamamlamakla uğraştıkları bir döngünün içine hapsolurlar. Bu döngüye göz attığımızda, çocuğa ödevleri konusunda uyarılarda bulunan ve gerekli durumlarda yardım etmeye çalışan anne, baba ya da diğer aile üyelerini görürüz. Birlikte olunan o an, akademik yaşamın iyi bir şekilde devam edebilmesi için çocuğa yardım etme amacı taşır. Çocukların ihtiyacı olan ise anne- babasıyla keyifli vakit geçirebilmek ve yaşadıkları sorunlar karşısında onların desteğini alarak sevildiği ve değer gördüğü duygusunu hissedebilmektir. Tatiller, bu döngünün ortadan kalktığı,  ailenin birlikte bolca vakit geçirdiği ve ödevler, sınavlar gibi kaygı verici durumlardan uzaklaşılan bir zaman olması yönüyle değerlidir. Okul döneminde yaşanan problemlerin yaz tatiline aktarılarak sürdürülmemesi, aile içi iletişimin güçlenmesini ve yapılan yeni düzenlemelerle sorunların çözümünün kolaylaşmasını sağlayacaktır. Bu nedenle tatil planı yaparken çocuğun ailesiyle ortak aktiviteler gerçekleştirebileceği, birlikte keyifli vakit geçirebileceği bir program oluşturmaya dikkat etmek gerekir. 

Anne babalar tatil döneminde çocuklarını daha iyi gözlemleme şansı bulurlar; çocuklarının farklı yönlerini keşfederler. Bu keyfi çocukların da yaşayabilmesi için hem annenin hem de babanın çocuklarına gereken ilgiyi göstermesi ve birlikte bir şeyleri paylaşmaları önemlidir. Çocuklar için anne-babaları ilk model aldıkları kişilerdir. Cinsiyet fark etmeksizin her çocuk anneye olduğu kadar babaya da bu konuda ihtiyaç duyar. Bu sebeple özellikle babalar, tatillerde çocuklarının ilgilerini, yeteneklerini ve duygularını anlamak için daha fazla çaba sarf ederek çocuklarının yanında olmadıkları zamanları telafi edebilirler.

Tatilde Çocukları Nasıl Yönlendirmeli?

Aileler tatil planlarının çocuğun eğlenmesine, rahatlamasına ve fiziksel gelişimine yardımcı olacak aktiviteler içermesine dikkat etmelidirler. Hazırlanan programa çocuğun ilgi ve yeteneklerine uygun, kendi yaşıtlarıyla bir arada olabileceği grup aktivitelerinin eklenmesi iyi olacaktır. Yaz mevsimi koşulları daha çok yüzme, voleybol, basketbol gibi spor aktivitelerine uygun olmakla birlikte, çocuğunuzu istekleri yönünde güzel sanatlar vb. alanlardaki farklı aktivitelere de yönlendirebilirsiniz.

Grupla gerçekleştirilen bu aktiviteler çocukların sosyal kuralları öğrenerek sosyalleşmesinde ve kendisini diğerlerinden ayıran özelliklerini keşfederek bireyselleşmesinde önemli bir yere sahiptir. Aileler çocuklarını bu tarz aktivitelere katılmaları konusunda teşvik ederek, onların hem eğlenceli vakit geçirmelerine hem de birçok alanda gelişim göstermelerine katkıda bulunabilirler.

Peki ya Okul, Dersler?

Pek çok aile tatilde çocuklarının ders çalışmaya da zaman ayırmalarını ve sonraki döneme hazır olmalarını isterler. Bu özellikle okuma-yazmayı yeni öğrenmiş çocukların aileleri için önemli bir konu olarak karşımıza çıkar. Bu noktada yapılması gereken, ailelerin tatilin anlamından uzaklaşmadan bu çalışmaları keyifli hale getirecek yöntemler geliştirmeleridir.  Bütün dönem ders çalışması gereken çocukların tatilde de aynı şekilde çalışmaya devam etmelerini istemek, onların okula ve çalışmaya karşı isteksizleşmelerine neden olabilir. Çocuğun fikirlerinin de alındığı esnek bir program hazırlamak, onun da ilgisini çekecektir. Hazırlanan programda, çalışmaların günün büyük bir kısmını kapsamamasına ve çocukların motive olmaları için hoşlarına giden aktiviteler içermesine dikkat etmek önemlidir. Okuma yazmayı yeni öğrenmiş çocuklar için tüm ailenin dâhil olacağı bir okuma saati planlanabilir. Okumada zorluk yaşayan çocuklarda ise kitap okuması yönünde baskı yapmak yerine ilgisini çekebileceği düşünülen kitap ve dergileri almasına fırsat vererek kitap okuma eylemi daha çekici hale getirilebilir.   
   
Keyifli ve verimli bir tatil; çocuğun istediği aktiviteleri gerçekleştirmesine olanak sağlayacak, ailesiyle birlikte zaman geçirme mutluluğunu yaşatacak, zorlanmadan ve eğlenerek öğrenmesine yardımcı olacak bir program hazırlamaktan geçiyor. Kendinizi çocuğunuzun yerine koyarak ve geçmişteki sizi düşünerek hareket etmeniz, işleri sandığınızdan daha fazla kolaylaştırarak sizin de hak ettiğiniz tatili yaşamanıza yardımcı olacaktır.
   
Cangül ÖZER  
Psikolojik Danışman

  • bçd-logo.jpg

Kampanya ve İndirimlerden Haberdar Olun!

© 2018 DERYA ÇALIŞIR Tüm hakları saklıdır.

Visa Mastercard 3d secure
Yukarı
Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.